katolickie liceum ogólnokształcące

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
Patron szkoły: św. Melchior Grodziecki
Lokalizacja na mapie:
Katolickie Liceum Ogólnokształcące
WOJ. ŚLĄSKIE, Powiat będziński
Gmina: Będzin
Adres: 43-400 Cieszyn, pl. Dominikański 2
Telefon: 338525184
Fax: 338525184
REGON: 07044327200026
Dostępność: niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej
Wielkość miasta: miasto powyżej 5 tys.mieszkańców
Przynależność: brak związania
Strona WWW: www.dziedzictwo.org.pl
Generated by WebThumbnail.org
Informacje o miejscowości szkoły:

Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220. Od końca XIII wieku było ono centrum księstwa cieszyńskiego – istniejącego formalnie do 1918 i rządzonego w swej historii przez dwie dynastie: Piastów oraz Habsburgów – stając się w epoce nowożytnej jednym z najważniejszych miast Śląska. W dobie XIX-wiecznego uprzemysłowienia Cieszyn zaczął być gospodarczo prześcigany przez takie ośrodki jak Bielsko czy Morawska Ostrawa, pozostając jednak ważnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Podział miasta dokonał się w lipcu 1920 i był wynikiem dwuletniego sporu terytorialnego między powstałymi na gruzach monarchii austro-węgierskiej Polską i Czechosłowacją. Cieszyn jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego.

W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej. Do najbardziej rozpoznawalnych należą rotunda św. Mikołaja i Kościół Jezusowy.

W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi.

Według danych z końca 2010 polski Cieszyn liczy 35 421 mieszkańców, jego powierzchnia wynosi natomiast 29 km². Wspólnie obie części miasta zamieszkiwane są przez 60,5 tys. osób i zajmują 63 km².

Polecamy
Fitness LegionowoZadbaj o swoje zdrowie, Fitness Legionowo pomoże Ci odzyskać sylwetkę, zdrowy wygląd i witalność na co dzień. Mamy najlepszych ternerów!